PRADŽIA
PRADŽIA ISTORIJA GAMYBA GALERIJA KONTAKTAI
 
 
SENOSIOS EMALĖS

Trakų istorijos muziejuje veikė paroda „Emaliuotos iškabos ir reklamos Lietuvoje XX a. I pusėje“, kurios tikslas – apžvelgti emaliuotų iškabų ir reklamų atsiradimą bei paplitimą Lietuvoje. Iškabos ir reklamos – vertinga pramonės bei verslo, valstybinių ir visuomeninių organizacijų raidos istorinio paveldo dalis.

Pirmosios iškabos su lietuviškais užrašais pasirodė XIX a. pabaigoje, jų išliko nedaug. Seniausi parodos eksponatai – XX a. pradžios Jurbarko vaistinės iškaba, turinti vėlesnį lietuviškąjį variantą, išlikusį jau iš tarpukario Lietuvos laikotarpio. Kitas seniausias eksponatas - Kaune buvusios brolių Vichmanų bendrovės emaliuotas reklaminis termometras.

Nors emalis yra kieta, degimu sutvirtinta atspari drėgmei, korozijai ir dilimui danga, deja, šios puikios savybės buvo bejėgės prieš sovietmečio išbandymus – didelė Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpio iškabų dalis buvo tiesiog sudaužyta ar išmesta į šiukšlynus. Dėl šios priežasties parodoje buvo eksponuotos labai įvairios būklės iškabos ir reklamos. Parodos rengėjams, bendradarbiaujant su Lietuvos muziejais bei kolekcininkais, pavyko surinkti tik mažą dalį iki šių dienų išlikusių emaliuotų iškabų ir reklamų (per 140). Keletą eksponuotų senųjų emalių galite pamatyti ČIA.